Search

Pozycje jogi dla początkujących – jak zacząć?

Joga to wspaniała praktyka fizyczna, na którą składa się wiele pozycji, ćwiczeń oddechowych i medytacji. Dla początkujących istnieją pewne pozy, które można wykonywać bez specjalnego sprzętu lub rekwizytów, ale jeśli chcesz w pełni wykorzystać jogę, powinieneś wykonywać ją regularnie z akcesoriami do jogi.

Dla początkujących istnieją pewne pozycje, które można ćwiczyć bez specjalnego sprzętu lub rekwizytów, ale jeśli chcesz czerpać z jogi jak najwięcej, powinieneś ćwiczyć ją regularnie z pewnymi akcesoriami do jogi.

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz ćwiczyć jogę, ważne jest, by znaleźć nauczyciela, który poprowadzi cię przez proces nauki. Niektórzy nauczyciele prowadzą zajęcia odpowiednie dla początkujących, inni wolą bardziej zaawansowanych uczniów. Jeżeli zdecydujesz się na zajęcia z kimś innym, upewnij się, że rozumiesz podstawy i że instruktor pomoże ci w tych pozycjach, które stanowią dla ciebie największe wyzwanie.

Pozycje jogi dla początkujących

1. Pozycje górskie:

Pozycja górska jest pozycją wyjściową. W tej pozycji stoisz prosto, ramiona po bokach, dłonie skierowane w dół. Ta pozycja jest często wykorzystywana jako rozgrzewka przed zajęciami jogi.

2. Stojący skłon w przód:

Stojący skłon w przód to świetna pozycja dla początkujących. Zaczynasz w pozycji górskiej i zginasz kolana tak, aby tułów był równoległy do podłogi. W tej pozycji staraj się trzymać nogi razem.

3. Wojownik 1:

W tej pozycji potrzebne jest krzesło, które jest wystarczająco duże, aby na nim usiąść. Stań przed krzesłem z rozstawionymi stopami. Zegnij lewe kolano tak, aby prawa noga była ustawiona pod kątem 90 stopni. Lewa noga powinna być równoległa do podłogi, a Ty powinieneś opierać się na zgiętym kolanie. Upewnij się, że prawa stopa jest skierowana w stronę ściany za Tobą.

4. Zginanie do przodu:

Zginanie w przód jest również świetną postawą dla początkujących. Rozpoczynamy w pozycji stojącej i pochylamy się do przodu, tak aby tułów był równoległy do podłogi. Pozycję tę można wykonywać na macie, dywanie lub nawet na podłodze.

5. Piesek w dół:

Piesek w dół to pozycja jogi, w której leżysz na brzuchu i podnosisz biodra z ziemi. Pozycja ta jest często wykorzystywana jako pozycja relaksacyjna. Aby wykonać tę pozycję, najpierw zacznij od zgięcia w przód w pozycji stojącej. Następnie zegnij prawe kolano i chwyć się rękami za nogę. Podnieś pupę z ziemi i unieś prawą nogę w kierunku klatki piersiowej. Teraz należy zgiąć lewe kolano i wyciągnąć lewą rękę w kierunku podłogi.

6. Odwrócony wojownik:

Odwrócony wojownik to świetna postawa dla początkujących. Zacznij od pozycji 1, a następnie unieś nogi w powietrze, tak aby ciało znalazło się w kształcie litery V. Upewnij się, że ręce znajdują się na wysokości głowy, a nogi są równoległe do siebie.

7. Fałda szerokiej nogi do przodu:

W tej pozycji siedzisz na podłodze z nogami wyciągniętymi przed siebie. Upewnij się, że nogi są jak najbardziej wyprostowane. W tej pozycji można się podeprzeć, kładąc ręce na podłodze.

8. Plank:

Jest to jedna z najbardziej podstawowych pozycji jogi. Zacznij w pozycji klęczącej i połóż przedramiona na podłodze. Twoje ciało powinno tworzyć linię prostą od podłogi do sufitu. Uda powinny być prostopadłe do podłogi.

9. Deska boczna:

W tej pozycji znajdujesz się w takim samym położeniu, jak w desce. Jednak balansujesz tylko na jednej stronie ciała.

10. Pozycję kobry:

Pozycje kobry to świetna pozycja dla początkujących. W tej pozycji zaczynasz w pozycji siedzącej z nogami wyciągniętymi przed siebie. Stopy należy zbliżyć do siebie. Następnie należy zgiąć nogi i podnieść je do góry, aż kolana znajdą się pod kątem 90 stopni.

11. Stanie na ramionach:

Stanie na ramionach to kolejna świetna pozycja dla początkujących. W tej pozycji zaczynasz w pozycji klęczącej. Przybliż prawe kolano jak najbliżej do podłogi. Lewe ramię trzymaj nad prawym barkiem. Lewe ramię powinno być równoległe do podłogi.

12. Pozycję drzewa:

Pozycja drzewa jest bardzo podstawową pozycją jogi. Zaczynasz w pozycji klęczącej. Następnie przyciągnij lewe kolano do klatki piersiowej.

13. Pozę mostka:

Pozycja mostka to świetna pozycja dla początkujących. Rozpocznij w pozycji klęczącej i unieś nogi do góry, aż utworzą linię prostą. Następnie przenieś nogi na podłogę i przytrzymaj je tam.

14. Pies odwrócony przodem do góry:

Pies stojący przodem do góry to pozycja jogi odpowiednia dla początkujących. Jest ona podobna do pozycji psa w dół. Główna różnica polega na tym, że zamiast pochylać się do przodu, podnosisz górną część ciała.

15. Low lunge:

W tej pozycji klękasz. Do tego ćwiczenia potrzebna jest mata lub dywanik, który jest wystarczająco duży, by utrzymać całe ciało. W tym celu należy uklęknąć na podłodze, trzymając ręce po bokach. Następnie podnieś prawą nogę w kierunku klatki piersiowej.