Search

Joga. 10 wskazówek, jak doskonalić pozycję stojącą

Jak doskonalić postawę stojącą

Wiele pozycji jogi koncentruje się wokół postawy stojącej i choć często myślimy o niej jak o czymś, co robimy tylko na zajęciach, dobra postawa stojąca jest w rzeczywistości kluczowa dla wielu naszych codziennych czynności.

Jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, wstawanie może być trudne. Można wstać z krzesła, ale może to trwać dłużej, trudniej utrzymać równowagę i plecy mogą być w niewygodnej pozycji.

Stanie w pozycji wyprostowanej może pomóc nam poczuć się silnymi, pewnymi siebie i bardziej zrównoważonymi. Kiedy stoimy, mamy lepszą postawę. Najłatwiej jest zacząć od stania prosto przez kilka minut każdego dnia. Jeśli dobrze się czujesz w pozycji stojącej, możesz ją praktykować w ciągu dnia.

#1. Stań wysoko

Stań z ramionami odchylonymi do tyłu, ręce trzymaj wygodnie po bokach. Kręgosłup powinien być długi i prosty, a klatka piersiowa otwarta.

#2. Oddychaj

Oddychanie jest kluczowym elementem dobrej postawy, ponieważ pozwala nam zachować spokój i koncentrację. Wykonaj pełny wydech wraz z wdechem. Wyobraź sobie, że wypychasz powietrze z ciała przez dolną część stóp. Uwolnij napięcie w szczęce.

#3. Trzymaj głowę do przodu

Trzymaj podbródek równolegle do klatki piersiowej, nie odciągaj go do tyłu i patrz prosto przed siebie, zachowując rozluźnioną szyję. Unikaj przechylania głowy w lewo lub w prawo.

#4. Rozciągnij i przytrzymaj

Upewnij się, że ręce są rozluźnione, nie zaciskaj ani nie krzyżuj palców. Jeśli wyciągasz ręce przed siebie, trzymaj je na szerokość ramion. Utrzymuj każdą pozycję przez trzy do pięciu oddechów, zachowując jak najdłuższy kręgosłup. Jeśli będziesz wykonywać to ćwiczenie regularnie, przekonasz się, że możesz utrzymać te pozycje przez dłuższy czas.

#5. Podciąganie się

Podciągnij się od podstawy kręgosłupa tak wysoko, jak tylko potrafisz. Upewnij się, że kolana są ugięte, a pięty stoją na ziemi. Utrzymuj napięcie mięśni brzucha i podciągaj się za pomocą dolnej części pleców, a nie szyi.

#6. Stój prosto

Oznacza to, że kiedy stoisz, Twój kręgosłup jest prosty. Jeśli się garbisz lub zaokrąglasz ramiona, niepotrzebnie obciążasz szyję.

#7. Lekko się pochyl

Gdy lekko się pochylasz, ciężar górnej części ciała jest równomiernie rozkładany na nogi i biodra. Dzięki temu czujesz się silniejszy i bardziej stabilny.

#8. Wydłużaj i wydłużaj

Wydłużenie kręgosłupa i tułowia ułatwia utrzymanie równowagi i stabilności. Upewnij się, że kość ogonowa jest uniesiona, a pępek wypchnięty.

#9. Podnieś

Uniesienie klatki piersiowej, barków i górnej części pleców pomaga uzyskać bardziej pionową postawę.

#10. Skup się na tym, co robisz

Skupiając się na wykonywanym zadaniu, będziesz bardziej świadomy tego, co robisz i jak się poruszasz.