Search

Korzyści z wykonywania pranajamu kaphy

Kapha jest najbardziej gęstym i ciężkim elementem we wszechświecie. W Ajurwedzie kapha jest związana z wodą i jest uważana za element stabilności. Ze względu na obecność kaphy w organizmie, jest ona najbardziej dominującą doszą i ma moc kontrolowania wszystkich pozostałych doszy.

Zgodnie z zasadami ajurwedyjskimi, trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha razem tworzą ciało człowieka. Typ Duszy jest określany przez dominujący element ciała, na przykład Dusza Pitta powstaje, gdy dominującym elementem ciała jest ogień. Typ Dosha jest określany przez trzy żywioły, tj. powietrze, wodę i ziemię.

Vata jest pierwszą doshą, która manifestuje się w ciele. Jest to zasada, która rządzi całym ciałem i umysłem. Dosha Vata jest odpowiedzialna za ruch prany, czyli siły życiowej, w ciele. Jeśli jest jej za dużo, prowadzi do tworzenia się zakrzepów krwi, wypadania włosów i zaburzeń psychicznych. Pitta Dosha pojawia się po Vata Dosha i ma zdolność kontrolowania prany. Dlatego też Pitta Dosha jest odpowiedzialna za trawienie, reprodukcję, metabolizm i wydzielanie hormonów.

Trzecią i najważniejszą doshą jest kapha. Najważniejszą funkcją kaphy jest tworzenie kości i zębów. Jeśli nie jest ona odpowiednio kontrolowana, prowadzi do otyłości. Kiedy w organizmie jest nadmiar kaphy, prowadzi to do zmniejszenia apetytu. Jeśli kapha znajduje się w normalnym stanie, prowadzi do wzrostu włosów, paznokci i zębów.

Jak wiemy, Ajurweda opiera się na koncepcji równowagi i harmonii, zatem korzyści z wykonywania pranajamu kaphy są następujące:

1. Jeśli borykasz się z problemem otyłości, pomoże Ci to w utracie wagi.

2. Zwiększy produkcję hormonów płciowych.

3. Wzmocni mięśnie ciała.

4. Sprzyja dobremu trawieniu i wydalaniu.

5. Poprawia zdrowie psychiczne człowieka.

6. Zmniejszy niepokój i depresję.

7. Zapewni dobry sen osobie.

8. Sprawia, że osoba czuje się spokojna i zrelaksowana.

Wnioski:

Ten artykuł pokazał, że jeśli cierpisz na któreś z tych zaburzeń, to jest to najlepszy czas na wykonywanie kapha pranayam.