Search

Dlaczego pranajama jest ważna w jodze?

Joga jest często uważana za praktykę równoważenia. Z tego punktu widzenia pranajama (kontrola oddechu) jest bardzo ważną częścią praktyki.
Pranajama to termin sanskrycki oznaczający “rozszerzenie siły życiowej”. Prana to energia życiowa w nas, która energetyzuje ciało fizyczne, a także umysł.
Jogiczna tradycja uczy, że pranajama wzmacnia nasze połączenie z praną, która jest źródłem energii życiowej. Nasze połączenie z praną jest podstawą naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i ogólnej zdolności do prowadzenia zdrowego, szczęśliwego i produktywnego życia.
Jogini uczą również, że kiedy praktykujemy pranajamę, łączymy się z energią wewnątrz nas samych, która pozwala nam łączyć się z innymi i z wszechświatem.

Ten rodzaj połączenia jest niezbędny do szczęśliwego i sensownego życia.
Pranajama obejmuje dwie formy:

Wdech
Wdychanie przez nos lub usta nazywamy wdechem. Podczas wdechu pobieramy życiodajny tlen, który nas podtrzymuje. Powinniśmy wykonać pełny wydech, aby oddech mógł swobodnie płynąć.

Wydech
Wydech przez nos lub usta to tzw. wydech. Pozbywamy się negatywnych myśli, emocji i energii, które nie są nam potrzebne. Uwalniamy również wszelkie pozytywne energie, które chcemy utrzymać.
Możemy również połączyć wdech i wydech, ale powinniśmy skupić się na jednym lub drugim.

Korzyści płynące z Pranajamy:

– Pranajama sprzyja uspokojeniu
– Pranajama uspokaja system nerwowy
– Pranajama oczyszcza ciało
– Pranajama zwiększa koncentrację
– Pranajama stwarza poczucie równowagi w ciele
– Pranajama zapewnia lepsze oddychanie
– Pranajama pomaga stworzyć poczucie dobrego samopoczucia i zadowolenia.

Jak ćwiczyć Pranajamę:

Rozpocznij od wygodnej, zrelaksowanej pozycji. Może to być na przykład pozycja stojąca, siedząca lub leżąca. Pozwól oddechowi swobodnie płynąć. Zacznij od powolnego, głębokiego, rytmicznego oddechu.
Wdychaj powoli przez nos lub usta. Pozwól, aby oddech Cię wypełnił. Poczuj energię zawartą w powietrzu. Poczuj energię w swoim ciele.
Powoli wydychaj powietrze przez nos lub usta. Pozwól, aby oddech opuścił Cię.
Powtórz cykl wdechu, wydechu i ponownego wdechu. Powtarzaj to, aż poczujesz, że Twoje ciało jest lekkie i zrelaksowane.
Kontynuuj dłuższe okresy pranajamy. Po kilku minutach oddechu zacznij praktykować pranajamę, która angażuje oddech i serce. W tych praktykach oddech i serce pracują razem.