Search

Joga. Jak wykonać pozycję wojownika?

Widziałeś joginów w milionach filmów i programów telewizyjnych. Są szczupli, zgrabni i wyglądają, jakby nie mieli problemów z utrzymaniem idealnych póz przez wiele godzin. Ale rzeczywistość jogi jest o wiele bardziej skomplikowana.

Praktyka polega na czymś więcej niż tylko na wielogodzinnym staniu w jednej pozycji. Obejmuje ona medytację, techniki oddechowe i wejście w stan przepływu, który pozwala pozostać w pozie bez myślenia o czymkolwiek innym.

Co dokładnie trzeba zrobić, aby osiągnąć poziom mistrzowski? Zaczyna się od zaangażowania w codzienną praktykę – mówi nauczycielka jogi Emily Taylor.

To oznacza znalezienie czasu na ćwiczenia. Może się okazać, że będziesz musiał pracować nad swoim napiętym grafikiem, np. ćwiczyć jogę w przerwie na lunch lub przed snem. “Może to być tak proste, jak 15 minut, 20 minut lub nawet pół godziny każdego dnia” – mówi Taylor.

A ćwiczenie określonej liczby razy w tygodniu pomoże ci wejść na wyższy poziom”. Jeśli dopiero zaczynasz, powinieneś dążyć do tego, by ćwiczyć od pięciu do dziesięciu razy w tygodniu” – mówi Taylor.

Poza tym wszystko sprowadza się do techniki. Obejmuje ona naukę prawidłowego ułożenia i kontroli oddechu, którą możesz ćwiczyć w pozach takich jak piesek w dół.

Mimo że joga polega na oddychaniu, nie zawsze jest to łatwe do wykonania. W rzeczywistości, jak mówi Taylor, najtrudniejszą częścią praktyki jest nauczenie się, jak się zrelaksować.

“Kiedy jesteś na zajęciach jogi, robisz coś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś, i denerwujesz się, że chcesz to wypróbować” – mówi Taylor.

Ale kiedy już to opanujesz, korzyści są nieskończone.

“Joga to przede wszystkim uwolnienie się od stresu i napięcia” – mówi Taylor. “Tak naprawdę chodzi o życie w chwili obecnej, a nie możesz tego zrobić, jeśli ciągle myślisz o tym, jak dojedziesz do domu albo jak zrobisz obiad”.

Właśnie dlatego joga jest świetna zarówno dla początkujących, jak i ekspertów, i dlatego jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie dobrej kondycji.