Search

6 sposobów na ćwiczenie stania w miejscu bez przewracania się

Joga i medytacja to świetne sposoby na relaks i odmłodzenie, ale co zrobić, jeśli nie wiesz, od czego zacząć? Mamy wskazówki, które pomogą Ci zacząć, więc będziesz ćwiczyć w mgnieniu oka.

Zajęcia jogi są dziś wszędzie, i to nie bez powodu. Mogą one poprawić Twoją postawę, pomóc Ci radzić sobie ze stresem, a nawet sprawić, że będziesz szczęśliwszy. Ale samo wejście na zajęcia bez wiedzy o tym, co robić, może być przerażające. Poniżej przedstawiamy sześć prostych sposobów na to, jak zacząć ćwiczyć jogę i medytację.

1. Stój spokojnie i oddychaj

Zacznij od ćwiczenia pozycji “stań w miejscu i oddychaj”. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i pochyl się do przodu, opierając się o ścianę. Ręce powinny spoczywać na ścianie, a czoło również na niej. Powinieneś czuć się komfortowo w tej pozycji; przyzwyczajenie się do niej może zająć trochę czasu. Możesz mieć otwarte oczy i starać się skupić na oddechu. Jeśli trudno jest skoncentrować się na oddechu, należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie doznania związane z wdychaniem i wydychaniem powietrza. Po kilku minutach przesuń się na bok i powtórz pozycję. Kontynuuj naprzemienną pozycję z boku na bok i z przodu do tyłu tak długo, jak chcesz.

2. Skup się na oddechu

Druga pozycja polega na skupieniu się na oddechu. Usiądź na wygodnym krześle lub połóż się i skup się na oddechu. Zacznij od umieszczenia obu rąk za głową i zbliżenia ich do twarzy. Poczuj, jak oddech przesuwa się przez nos i w dół gardła. Podczas wdechu ramiona powinny opadać w kierunku uszu. Przy wydechu poczuj, jak ciężar głowy i barków przesuwa się z powrotem w kierunku uszu. Powtarzaj ten proces tak długo, jak chcesz.

3. Stosuj łatwą do naśladowania mantrę

Mantra to słowo lub fraza, która może pomóc Ci się skupić podczas zajęć jogi. Na przykład, możesz wybrać słowo, które ma dla Ciebie znaczenie. Inną opcją jest skupienie się na swoim imieniu, ponieważ to słowo reprezentuje Twoją tożsamość. Na przykład, jeśli masz na imię Maria, to dobrą mantrą może być “Maria, jestem tutaj”. Aby dowiedzieć się więcej o mantrach, zapoznaj się z tym artykułem.

4. Rozluźnij mięśnie twarzy

Innym sposobem na rozpoczęcie medytacji jest rozluźnienie mięśni twarzy. Zacznij od spojrzenia w lustro i zwrócenia uwagi na swoją mimikę. Przyjrzyj się swoim brwiom, powiekom, ustom i policzkom. Zwróć uwagę, jak wyglądają i jak zmieniają się w zależności od emocji. Możesz poćwiczyć uśmiechanie się, aby zobaczyć, jak zmieniają się poszczególne mięśnie, oraz aby zauważyć swoje reakcje na własny uśmiech.

5. Wypróbuj zaawansowaną pozę

Na koniec, może się okazać, że jedna z trudniejszych póz będzie dla Ciebie pomocna w opanowaniu. Na przykład, pełna salutacja słoneczna jest jedną z pierwszych pozycji, z którą wiele osób ma problemy. W tej pozycji wstajemy, pochylamy się do przodu i wyciągamy ręce nad głowę. Być może będziesz musiał ćwiczyć kilka razy, zanim będziesz w stanie utrzymać równowagę. Kiedy już uda ci się utrzymać pozycję, spróbuj dodać wdech i wydech, czyli głębokie oddychanie.

6. Słuchanie medytacji z przewodnikiem

Dobrym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń może być słuchanie medytacji z przewodnikiem. Dostępnych jest wiele różnych aplikacji do medytacji z przewodnikiem. Można na przykład znaleźć aplikację do medytacji z przewodnikiem dla systemu Apple, Android lub Windows.