Search

Joga dla początkujących: Jak ćwiczyć pozy

Jeśli chodzi o jogę, większość z nas nie wie, czym ona właściwie jest. Widzimy wielu ludzi uprawiających jogę, ale nie wiemy, jak to jest. Jestem jednak przekonana, że każdy chce spróbować jogi i jestem pewna, że wynika to z jej prostoty i tego, że jest to forma ćwiczeń.

Słowo “joga” pochodzi od sanskryckiego słowa “yuj”, które oznacza “łączyć”. W jodze jednoczymy ciało i duszę, a nie jest to rodzaj medytacji. Jest to zestaw ćwiczeń, które wykonuje się, aby uspokoić umysł i ciało.

Nie wydaje mi się jednak, żeby można było nauczyć się jogi bez znajomości jej podstaw. Joga jest bardzo prostą i praktyczną formą ćwiczeń. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo ćwiczyć pozy.

Omówmy więc kilka ważnych aspektów jogi.

1. Jak ćwiczyć pozy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważna jest znajomość podstaw jogi. Ale ważne jest również, aby wiedzieć, jak ćwiczyć pozy.

Ćwicząc pozy, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

– Weź matę i połóż ją na ziemi.

– Połóż się na podłodze i rozstaw nogi

– Zegnij kolana i chwyć stopy dłońmi.

– Rozluźnij głowę i szyję.

– Rozłóż dłonie i spójrz w górę.

– Jeśli jesteś początkujący, możesz patrzeć w dół.

– Zamknij oczy, rozluźnij ciało i umysł.

– Teraz skup się na oddychaniu.

– Zrób głęboki wdech i przytrzymaj go przez 5 sekund.

– Powoli wykonaj wydech i powtórz ten sam proces pięć razy.

– Jeśli czujesz się senny, możesz na chwilę zasnąć, a po przebudzeniu rozpocząć proces od nowa.

– Gdy głowa i szyja są już rozluźnione, zamknij oczy i wykonaj od pięciu do dziesięciu oddechów.

– Gdy tylko skończysz, powoli usiądź i powtórz tę samą czynność.

Upavistha Konasana W tej pozycji będziesz rozciągać kręgosłup. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, musisz wyjść ze swojej strefy komfortu i rozciągnąć kręgosłup. Ta pozycja wzmacnia również plecy, ramiona i nogi. Jest to pozycja jogi, którą możesz wykonywać w dowolnym miejscu i jest świetna dla początkujących, ponieważ jest łatwa do wykonania. Wystarczy usiąść na podłodze z wyciągniętymi nogami. Siedź z wyprostowanymi nogami i stopami mocno opartymi na podłożu. Następnie połóż dłonie na udach.

Wnioski:

Jeśli jesteś początkujący i nie wiesz, co robić, możesz obejrzeć film i postępować zgodnie z instrukcjami. Możesz też poszukać w internecie więcej filmów z jogą i uczyć się na nich.