Search

5 pozycji jogi, które pomogą ci szybko poprawić samopoczucie

Czy chcesz szybko poczuć się lepiej? Jest 5-minutowe ćwiczenie, które może Ci w tym pomóc.

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że trening może sprawić, że poczujesz się lepiej, nawet jeśli nie straciłeś na wadze? Naukowcy odkryli, że wykonywanie prostego ćwiczenia jogi przez zaledwie 5 minut może obniżyć poziom hormonów stresu w Twoim organizmie. Dzięki temu możesz się uspokoić, zrelaksować i ogólnie poczuć się lepiej.

Joga jest często postrzegana jako aktywność, którą ludzie wykonują po treningu lub posiłku, ale w rzeczywistości jest to forma terapii ruchowej. Seria ćwiczeń rozciągających i wzmacniających może pomóc w utracie wagi, zwiększyć energię i poprawić postawę.

Joga może także pomóc w radzeniu sobie z lękiem i depresją. Wykazano, że pomaga zmniejszyć objawy lęku i depresji, a także może być pomocna w poprawie jakości snu. Ponadto ostatnie badania wykazały, że joga może pomóc w łagodzeniu objawów PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego.

Oto pięć prostych pozycji jogi, które pomogą ci szybko poczuć się lepiej.

1. Pozycja kota

Ta pozycja jogi może pomóc Ci szybko poczuć się lepiej, ponieważ pomaga uwolnić napięcie w dolnej części pleców. Wypróbuj tę pozycję w spokojnej przestrzeni i ćwicz powoli. Na początek usiądź na ziemi z nogami złożonymi pod sobą. Upewnij się, że stopy są blisko siebie, a dłonie połóż na kolanach. Następnie wygnij plecy w łuk i unieś klatkę piersiową do przodu. Oddychaj głęboko, trzymając szyję rozluźnioną, a głowę prosto. Pozostań w tej pozycji przez co najmniej 10 oddechów.

2. Skrętoskłony w pozycji siedzącej

To kolejna pozycja, która pomoże Ci szybko poczuć się lepiej. Rozpocznij siedzenie na podłodze ze skrzyżowanymi nogami i rękami opartymi na udach. Połóż lewą rękę za prawym łokciem, a prawą za lewym łokciem. Przy wydechu skręć się w prawo, a przy wdechu w lewo. Powtórz tę sekwencję kilka razy.

3. Skręt kręgosłupa

Ta pozycja może pomóc w szybkim poprawieniu samopoczucia, ponieważ rozciąga i wzmacnia kręgosłup. Usiądź na podłodze z ugiętymi kolanami i dłońmi opartymi na podudziach. Następnie usiądź wysoko i wykonaj skręt w prawą stronę. Następnie usiądź wysoko i wykonaj skręt w lewo. Ponownie wykonujemy skręt w prawo i powtarzamy ruchy skrętne. Kontynuuj tę sekwencję przez 30-40 sekund.

4. Pozycje na krześle

Pozowanie na krześle może pomóc Ci szybko poczuć się lepiej, ponieważ może rozciągnąć ścięgna, co może pomóc złagodzić ból pleców. Usiądź na podłodze z ugiętymi kolanami i rękami na podudziach. Następnie usiądź wysoko i oprzyj się na podudziach. Powinieneś poczuć rozciąganie w ścięgnach.

5. Noga na ścianie

Ta pozycja jest idealna dla tych, którzy zmagają się z bólem dolnej części pleców, ponieważ może rozciągnąć i wzmocnić kręgosłup. Stań plecami do ściany i oprzyj na niej nogi. Próbując wstać, sięgnij do tyłu i złap się ściany, aby się podeprzeć. Ta pozycja może pomóc złagodzić ból pleców, więc może być konieczne dostosowanie wysokości ściany, aż znajdziesz wygodną pozycję.