Search

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do zajęć jogi

Zajęcia jogi cieszą się coraz większą popularnością. W 2018 r. w USA było prawie 9,4 mln osób praktykujących jogę. A według badań Yoga Alliance, produkty i usługi związane z jogą odnotowały ogromny, 21-procentowy wzrost przychodów w latach 2015-2016. To wspaniała rzecz dla branży i dla Ciebie. Jest jednak wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zapisaniem się na nowe zajęcia.

Zanim zapiszesz się na zajęcia jogi, powinieneś upewnić się, że rozumiesz instruktora, rodzaj praktyki i styl nauczania, w który się angażujesz.
Kwalifikacje instruktora mają znaczenie. Jeśli studio, do którego się wybierasz, jest akredytowane przez Yoga Alliance, to znaczy, że przeszło ono intensywny proces szkolenia. Obejmuje on ukończenie 200 godzin szkolenia dla nauczycieli oraz minimum 75 godzin praktyki po zakończeniu nauczania. W USA i Kanadzie jest tylko około 6 000 certyfikowanych nauczycieli. Yoga Alliance oferuje również program certyfikacji, dzięki któremu możesz dowiedzieć się więcej o różnych stylach nauczania, takich jak asztanga, winjasa, Iyengar, hatha i jin.

Rodzaj praktyki jogi ma znaczenie. Nie musisz zapisywać się na dowolne zajęcia jogi, żeby być sprawnym, a jeszcze lepiej – zdrowym. Można łatwo znaleźć zajęcia jogi, które koncentrują się na rozciąganiu i relaksacji. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o asanach, pranajamie, medytacji i innych aspektach jogi, powinieneś poszukać bardziej intensywnych zajęć jogi. Na przykład Ashtanga Vinyasa Joga koncentruje się na wzmacnianiu i kondycji ciała, a Joga Iyengara kładzie nacisk na prawidłowe ułożenie stawów i kości.

Styl nauczania ma znaczenie. Jak wspomniano powyżej, istnieje wiele różnych stylów jogi. Na przykład joga Iyengara uczy używania rekwizytów, takich jak klocki, koce i paski, aby podtrzymywać ciało podczas nauki pozycji. Z kolei Vinyasa Joga skupia się na poruszaniu się w pozycjach, często utrzymując je przez kilka minut. Ten styl praktyki znany jest również jako salutowanie słońcem, które polega na wykonywaniu serii póz, w tym póz stojących, inwersji i skłonów do przodu. Więcej o różnych rodzajach jogi dowiesz się z naszego przewodnika po 5 najlepszych studiach jogi w Londynie.

Otoczenie ma znaczenie. Łatwo jest znaleźć zajęcia jogi, które pomogą Ci się zrelaksować, ale trudniej jest znaleźć takie, które będą Ci się podobać. Niektóre studia koncentrują się bardziej na duchowym lub religijnym aspekcie praktyki, a inne zwracają większą uwagę na praktyczne korzyści płynące z praktyki. Na przykład zajęcia Vinyasa lub Iyengar będą bardziej wymagające niż zajęcia relaksacyjne. To samo dotyczy rodzaju muzyki, której słuchasz podczas praktyki.

Łagodne, relaksujące tło bardziej sprzyja nauce prawidłowej formy pozycji, ale nigdy nie należy słuchać słuchawek podczas zajęć. Muzyka może zakłócać proces uczenia się, dlatego o wiele lepiej jest słuchać playlisty, którą samemu się ułoży.

Godziny pracy studia mają znaczenie. Szukając zajęć jogi, powinieneś znaleźć takie studio, które ma elastyczny grafik. Na przykład, pomocne może być to, że studio jest otwarte w ciągu dnia lub ma popołudniowe zajęcia jogi.
Studia jogi są otwarte dla wszystkich. W większości studiów możesz się spodziewać uczniów w różnym wieku, o różnym pochodzeniu i umiejętnościach.