Search

Najlepsze asany jogi na złagodzenie bólu pleców

Najlepsze asany jogi na złagodzenie bólu pleców

Ból pleców jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w dzisiejszym społeczeństwie. Przyczyny mogą być różne, ale często wynikają one z naszego siedzącego stylu życia i braku aktywności fizycznej. Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie i zapobieganie bólowi pleców jest regularna praktyka jogi. W tym artykule przedstawiamy najlepsze asany jogi, które pomogą Ci pozbyć się bólu pleców.

  1. Asana kota (marjaryasana) – ta asana doskonale rozciąga i wzmacnia mięśnie pleców. Aby wykonać tę pozycję, uklęknij na macie, opierając ręce i kolana o podłoże. Następnie delikatnie zaokrągl plecy, unosząc brzuch ku górze i nabierając powietrza. Następnie powoli wydechaj i wypchaj brzuch, wyginając kręgosłup w przeciwnym kierunku. Powtarzaj tę asanę kilka razy, skupiając się na głębokim oddechu.

  2. Asana psa do dołu (adho mukha svanasana) – ta pozycja doskonale rozciąga plecy, ramiona i nogi. Aby wykonać tę asanę, uklęknij na macie, opierając ręce i kolana o podłoże. Następnie unieś biodra i zacznij wypychać je do góry, jednocześnie prostując nogi i ramiona. Staraj się dotknąć piętami podłoża, utrzymując głowę i szyję w jednej linii. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów.

  3. Asana węża (bhujangasana) – ta asana wzmacnia mięśnie pleców i rozciąga klatkę piersiową. Aby wykonać tę pozycję, połóż się na brzuchu, zgiń łokcie i umieść dłonie przy klatce piersiowej. Następnie naciśnij ręce na matę i unieś górną część ciała, wyginając kręgosłup w łuk. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów, poczując rozciąganie pleców.

  4. Asana dziecka (balasana) – ta pozycja doskonale rozluźnia mięśnie pleców i karku. Aby wykonać tę asanę, uklęknij na macie, rozsuń kolana na szerokość bioder, a następnie pochyl się do przodu, opierając czoło na macie. Ramiona powinny być wyciągnięte wzdłuż ciała. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów, skupiając się na rozluźnieniu pleców.

  5. Asana mostu (setu bandhasana) – ta asana wzmacnia mięśnie pleców, brzucha i pośladków. Aby wykonać tę pozycję, połóż się na plecach, zgiń kolana i umieść stopy na podłożu. Następnie podnieś miednicę ku górze, unosząc plecy od posadzki. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów, starając się utrzymać równowagę.

  6. Asana gołębia (kapotasana) – ta asana rozciąga i wzmacnia mięśnie pleców, bioder i pośladków. Aby wykonać tę pozycję, uklęknij i rozszerz kolana na szerokość bioder. Następnie załóż prawą nogę do przodu, zginając ją w kolanie, a lewą nogę do tyłu, prostując ją. Skieruj palce stopy do tyłu i zbliż tułów do podłoża. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów, a następnie powtórz na drugą stronę.

  7. Asana lwia (simhasana) – ta asana wzmacnia mięśnie pleców i mięśnie twarzy. Aby wykonać tę asanę, siadź na macie ze stopami złączonymi i kolanami szeroko rozstawionymi. Następnie pochył się do przodu, wkładając dłonie między kolana i opierając ciężar na ramionach. Następnie szeroko otwórz usta, wystaw język i skup się na oddychaniu. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów, czując wzmacnianie pleców.

Regularna praktyka tych asan jogi może znacznie złagodzić ból pleców oraz zapobiec jego nawrotom. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinieneś skonsultować się z lekarzem lub instruktorem jogi, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.