Pozycja jogi Bakasana czyli kruk w balansie na rękach

Atlas Asan – pozycja kruka Bakasana

Jakie strategiczne dla utrzymania pozycji odwróconych, mięśnie działają w asanach równoważnych?

Dziś pod lupę bierzemy pozycję kruka, mocną asaną równoważną w wykonywaną w balansie na rękach. W artykule znajdziecie również filmiki z róznymi wariantami, pomagającymi przygotować ciało do wejścia w, i utrzymania tej pozycji (filmiki na moim kanale na Youtube).

Kruk – Bakasana

Dzisiaj skupimy się na ważnych mięśniach grzbietu i obręczy barkowej, które pomagają stabilizować łopatki i staw ramienny, przeciwdziałąją nadmiernemu wypychaniu klatki piersiowej do przodu, odklejaniu łopatek i tym samym, załamywaniu się całej pozycji. Czyli jak odklejasz łopatki to zapadasz się w barkach, przenosząc dalej duży nacisk, ciśnienie, przeciążenie na szyję i głowę. I masz Baba placek! Odcinek szyjny poważnie uszkodzony. No właśnie, dlatego wykonując pozycje równoważne w balansach na rękach, czy ewentualnie przedramionach jak Baby Crow – Bala Kakasana, małymi kroczkami przygotowujemy nasze ciała do prawidłowego, i bezpiecznego, wykonywania inwersji jak np. stanie na głowie z podparciem (Salamba Sirsasana).

Mięśnie grzbietu i kończyn górnych pracujące w Bakasanie

  1. SERRATUS ANTERIOR – mięsień zębaty przedni – pomaga w stabilizowaniu łopatek wykonując ruch dociskania ich do ściany klatki piersiowej gdy unosimy ramiona powyżej linii barków (w górę, czyli tak jak w pozycjach w staniu na rękach, głowie z podparciem). Przeciwdziała wypychaniu klatki piersiowej do przodu, odklejaniu łopatek od pleców i załamaniu całej pozycji z rozchwianym tułowiem. Mięsień zębaty przedni działa razem z mięśniami równoległobocznymi mniejszym i większym, oraz z mięśniem czworoboczym (z kulturystyki znanym jako kapturowy) w ustalaniu łopatek, gdy unosimy ramiona powyżej linii barków ( w górę).
  2. INFRASPINATUS – mięśnie podgrzebieniowe wchodzące w skład pierścienia rotatorów, pomagające stabilizować staw ramienny i łopatki).

Bakasana – rozgrzewka nadgarstków i ciała część I

Sesja jogi przygotowująca do trudnych pozycji równoważnych Bakasana.

Bakasana – pozycje pośrednie część II

Joga przygotowanie do Bakasany II

Bakasany – przygotowanie do pozycji kruka w wariantach z pomocami część III

Przygotowanie do Bakasany w wariantach asan z pomocami.
oznaczenie sesji jogi lub asany jako poiom średniozaawansowany

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *