Dwudosza Vata-Pitta joga ajurweda

Joga równoważąca podwójna doszę vata-Pitta

Zastrzyk pozytywnej energii i masaż jelit na trawienie!

Podwójny typ ajurwedyjski ogień (woda)  + eter (powietrze)

Jak go spokojnie rozładować by nie wzniecić, i tak już płonącego, ognia?Czy asany stabilizujące, działające na Vata, uspokoją również doszę Pitta?Zapraszam do testowania sekwencji jogi dla dwu-doszy Vata-Pitta. Jej dysbalans charakteryzuje się nadmiarem ognia i wirującego eteru, czyli mamy złość, refluks i nerwicę z lekiem w jednym. Ponadto, jeśli klasycznie będziemy się starali zrównoważyć szalejący ogień Pitta zimnem, to nasza Vata gwałtownie zaprotestuje niepokojem i jeszcze większym rozregulowaniem. Jak zatem dobrze ułożyć sekwencję asan, które pozostawią naszą dosze z uczuciem lekkiego rozgrzania i spokoju, bez podsycania wewnętrznego ognia, albo uczucia niepokoju i napięcia? Chcesz sprawdzić swoją doszę? Zajrzyj na test na dosze.


Podwójna dosza vata-Pitta

  1. To połączenie głównych żywiołów reprezentujących te dwie dosze, czyli POWIETRZA + OGNIA.
  2. Najlepiej zrównoważyć ją poprzez zwiększenie elementu WODY (czyli tego co ma najmniej, jakiejś części doszy Kapha, której procentowa zawartość w całym tym, podwójnym typie, jest najmniejsza).
  3. Zapachy równoważące doszę: słodkie, cierpkie, kwaśne – wanilia, róża i drzewo różane, słodkie – kwiatowe, żywica drzewa Sal, Guggul, odrobina Sandaraku,  kurkuma, kardamon, bazylia, cynamon, goździki, koper, imbir, mięta, rozmaryn.
  4. Kolory, którymi rozregulowana dosza się otoczy w pomieszczeniach domowych: zielony, brąz, ciepły pomarańcz wpadający w brąz, niebieski wpadający w odcień morski, ciepłe odcienie błękitów i granatów, beżowy, kremowy.

Eksperymentalna sesja jogi równoważącej dwu-doszę Vata-Pitta

  1. Rozgrzewka – pogłębienie oddechów z Pranayamą prawą dziurką nosa – dodajemy sobie energii.
  2. Powitania słońca A,B, sekwencja z Dancing Warriors – po 3 x każde.
  3. BLOK Z SEKWENCJĄ ASAN – skręty + otwieranie bioder (masaż narządów jamy brzusznej, usuwanie nadmiaru ciepła z okolicy pępka (czakra Manipura), odblokowywanie bioder i odcinka lędźwiowego pleców (usuwanie napięć Vata).
  4. BLOK Z SEKWENCJĄ WYCIĘĆ W TYŁ I SKŁONÓW – otwieranie klatki piersiowej, obniżanie napięć w tym rejonie, rozluźnianie napięć barków i pleców, odblokowanie i usuwanie nadmiaru Vata, tonizowanie i lekkie wychłodzenie Pitta.
  5. BLOK Z INWERSJAMI – do wyboru Viparita Karani z nogami na ścianie (jeśli nie możesz robić świecy), Świeca na klocku/ lub klasyczna. Wersja z podparciem kości krzyżowej klockiem dla osób, które za bardzo obciążają szyję w klasycznej świecy, nawet gdy wykonują ja z barkami na kocach.
  6. BLOK RELAKSACYJNY – łagodne skręty znoszące ostatnie napięcia a miednicy, obszarze krzyżowo-lędźwiowym, w paśmie biodrowo-piszczelowym. Savasana + mudra łagodząca bóle głowy z oddechem redukującym nadmiar gorąca u PITTA – SITHALi (jeśli ona dominuje), albo oddechem uspokajającym myśli u Vata, ale nie wychładzającym – NADI SHODANA (krótko) + oddech lewą dziurka nosa.

No to dajemy czadu!Przygotuj matę i 2 klocki (drewniane lub korkowe) i zaczynamy!!!

Joga Vinyasa  – elastyczne biodra + energia dwudosza Vata-Pitta

Praktyka dla doszy Vata-Pitta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *