Joga dla doszy Kapha

Joga na lepsza energię dla doszy KAPHA

Praktyka równoważąca senność i nadmiar żywiołów wody i ziemi

Kapha 

Woda + ziemia

Tendencja do tamasowego, ciężkiego zasiedzenie, oraz wolnego metabolizmu, nadmiaru śluzu w oskrzelach, kataru i przeziębień (Kapha nie lubi wilgotnej i zimnej pogody, która ją dodatkowo obciąża). 

Kolory pobudzające Kapha do działania, aktywności fizycznej i umysłowej, do dobrego nastroju (wnoszące nieco więcej energii w życie), oraz prawidłowego trawienia, to :czerwony, pomarańczowy, żółty, soczyście zielony, wszystkie ciepłe i nasycone barwy stymulujące umysł.

Zapachy dla doszy Kapha

Świeże, soczyste, cytrusowe, pobudzające trawienie i energię w organizmie

Olejki eteryczne:

dzika pomarańcza, cytryna, grejpfrut, odrobina mandarynki, lawenda z domieszką cytryny czy pomarańczy, albo limonka i trawa cytrynowa;

Z kadzideł żywicznych; 

Damara, Frankincense, Olibanum, Kopal, 

Praktyka równoważąca dosze Kapha

Ze względu na wolny metabolizm, często problemy z trawieniem oraz nadmiarem śluzu (katary, zatoki, oskrzela), tendencje do spokojnego trybu życia, typ Kapha powinien wykonywać energetyzującą, mocno pocącą, pobudzająca umysł i ciało, rozgrzewającą i otwierającą klatkę piersiową i biodra praktykę jogi.

Nasza praktykę zaczynamy od powitań słońca A oraz B. Stopniowo przechodzimy do sekwencji “Dancing Warriors” (tańczących wojowników). W części głównej praktyki wykonujemy dużo skrętów w pozycjach stojących i siedzących, oraz dużo dynamicznych wygięć w tył na zmianę ze skłonami do przodu – stymulują układ trawienny, masują narządy jamy brzusznej, rozgrzewają Kaphę, uelastyczniają tylna i przednią powierzchowną taśmę powięziową, otwierają  klatkę piersiową, redukują napięcie w plecach.

Dziś na praktyce dla Kapha mocno się spocimy, ale skupimy się na wykonywaniu asan:

  • w lekkim, płynnym tempie – sattwicznie
  • płynnych przejściach z pozycji do pozycji
  • głębokich oddechach podczas naszej praktyki
  • uczuciu plastyczności, lekkości i elastyczności w ciele

Zapraszam na sesję jogi dla Kapha

Joga Vinyasa mocna energia dla Kapha!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *