Joga dla doszy PITTA

Joga dla doszy PITTA

Dzisiaj czas na omówienie doszy PITTA

Pitta

OGIEŃ +  WODA

Rytuały i ajurweda doszy PITTA.

Ciało – procesy przetwarzania i przyswajania energii w tkankach – ich efektywność (metabolizm organizmu) – trawienne, przyswajanie składników odżywczych w jelitach, na poziomie komórkowym, pochłanianie tlenu.

Emocje i cechy charakteru: agresja, duża inteligencja, szybkość i precyzja działania, odwaga, ambicja, rywalizacja i dominacja, gniew i frustracja, tendencja do łatwego ryzykowania, przywódczość, szybkie uczenie się. Pitta to urodzony biznesmen z talentem do bycia liderem grupy. Nienawiść, agresja, impulsywność – to cechy rozregulowujące Pitta. Należy je wychłodzić, wyciszyć, ograniczać – w praktyce uczyć Pitta spokoju, zatrzymywania się w pozycji na macie na dłużej, medytacji i wyciszenia umysłu, umiaru w każdym aspekcie żywieniowym.
Pogoda i tryb/styl życia Pitta  – zawsze odczuwa gorąco, szybko się przegrzewa, żyje intensywnie lubiąc mocne bodźce (sporty ekstremalne, rywalizację), latem będzie cierpiała z nadmiaru gorąca.
Zapachy i smaki pobudzające –  słone, kwaśne, gorące i ostre (cytrusowe, trawa cytrynowa, gorzka pomarańcza, cytryna – generalnie cytrusy), ostre, rozgrzewające (imbir, kurkuma, curry, papryka, chili, pieprz, goździki, nadmiar cynamonu mocno rozgrzewające i gorzkie zapachy), nadmiar oleistych paczuli (stosuj go naprawdę z umiarem z dodatkiem zapachu słodkiego lub chłodzącego.
Zapachy tonizujące nadmiar ognia – wychładzające, ciężki, słodkie, gorzkie, cierpkie  (palo santo, wanilia, piżmo, mięta, eukaliptus, odrobina anyżu gwiaździstego z dodatkiem czegoś słodkiego).

Aromaterapia dla doszy PITTA

I .  Pranayama dla PITTA

Oddech Sitali – chłodzący: gdy Pitta czuje gorąco i ból głowy od emocji, stresu, gdy jest jej gorąco, jest przegrzana.

Anuloma Viloma – naprzemienny lewą/prawą dziurką nosa- koordynujący pracę półkul mózgu, na lepszą koncentrację i dotlenienie w chwilach gdy pełno zawodowych zadań, zmian, wyzwań, i czuć już, że zbliża się pęd ku rywalizacji zamiast wstrzymania emocji.

Oddech tylko lewą dziurką nosa – wyciszający i redukujący wpływ energii solarnej, zwłaszcza przed snem gdy Pitta myśli tylko o kontrolowaniu sytuacji życiowych, a nadmiar gorąca i snucie planów boju, zakłócają jej wejście w umysłowy stan alfa i fazę wypoczynku.

II. Zapachy równoważące rozregulowaną doszę PITTA

SŁODKIE

OLEJKI ETERYCZNE

–>  wanilia, odrobina mandarynki, drzewo różane, koper włoski,

 KADZIDŁA ŻYWICZNE roślinne- bursztyn, róża, lawenda suszone kwiaty,  żywica drzewa Sal, drzewo cedrowe

CHŁODZĄCE 

Olejki eteryczne: mięta, anyż gwiaździsty, eukaliptus, lawenda (słodko-chłodzący)

DRZEWNE – CIĘŻKIE

Palo Santo ale z umiarem.

Joga dla doszy Pitta kadzidło balansujące podczas praktyki

III.  Praktyka równoważąca doszę Pitta

Asany uspokajające – zestaw do różnych sesji jogi

Praktyka dla Pitta ma dwa różne cele.

  •  Pierwszy z nich do nauczenie naszego ambitnego jogina odpuszczania, zwalniania tempa, spokoju umysłu, i luzu psychicznego. I tu wkraczają nam sesje z zatrzymywaniem w asanie, lecz nie na bardzo długo. Sekwencja składa się z pozycji zawierających skłony do przodu, które działają uspokajająco na umysł, i zamykająco, czego Pitta może potrzebować by zwolnić w wiecznie stosowanym wyścigu do sukcesu.
  • Drugi typ sesji zawiera dużo skrętów, wygięć w tył z kontrasanami, jest zwieńczona pozycjami odwróconymi (zwłaszcza dążeniem do prawidłowego wykonywania świecy czy stania na głowie z podparciem, z efektem lekkiego wychłodzenia ciała i obniżenia ciśnienia). Całą sesję Pitta kończy z odczuciem przyjemnego lekkiego ochłodzenia swojego nadmiernego , wewnętrznego żaru, oraz spokoju w głowie.
  • W pozycjach odwróconych równoważymy dwa rodzaje energii solarną i lunarną. Musimy nauczyć Pittę prawidłowego wykonywania inwersji, by pozostając w nich na dłużej, zwolniła oddech odczuwają przyjemny chłód w obszarze gardła, a po lekkim skoku ciśnienia (tuż po wejściu w pozycję odwróconą), jego neutralny i harmonijny spadek (uspokajający i wyciszający umysł, pozwalający na wyraźne odczuwanie wydłużania i pogłębiania oddechów), a końcu unormowanie się ciśnienia z wrażeniem naturalnego wydłużenia i pogłębienia oddechów, delikatnego i przyjemnego chłodu w gardle, klatce, skroniach, wyciszeniu myśli, stanie przyjemnej medytacji umysłu.

Ogień Pitta podsycany przez energię solarną – działanie pozycji skrętnych i wygięć w tył:

Balansujemy energię solarną koncentrującą się głównie w rejonie brzucha i pępka (czakra Manipura) – wszystkie skręty i wygięcia w tył będą harmonizować ta energię działając tonizująco na narządy jamy brzusznej, oraz rozciągając przykurcze mięśni przodu tułowia (klatka piersiowa, polepszenie przepływu krwi, uwolnienie serca i aorty od nadmiernego uciskania podczas siedzenia, rozluźnienie brzucha – żołądek, dwunastnica, jelita – uelastycznienie tkanki powięziowej i obszarów taśm powięziowym w tym rejonie, który wiecznie uciskamy siedząc przed komputerem, w aucie, garbiąc się). 

Wygięcia w tył dla Pitta – kobra, świerszcza, wielbłąd, pies z głową w górę, pozycja mostu podpartego na ramionach, pełne mostki ( pozycja wzniesionego łuku), unoszenie nóg z psie z głowa w dół i odwracanie psa – zwiększy elastyczność i przygotuje do mocniejszych wygięć w tył.

Asany ze skrętami – skręty w pozycjach siedzących, pozycja mędrca, skręty w trójkącie, kącie rozpostartym, półksiężycu, pozycji krzesła.

Asany w sesji zwalniającej tempo Pitta. Sporo pozycji wyciszających – dziecko, skłony do przodu oraz różne ich modyfikacje. Łagodna pozycja odwrócona Viparita Karani z wałkiem na stopach (lekkie wyzwanie). Szczypta pozycji otwierających biodra i zdejmujących nieco napięcia z tegoż rejonu.

Zestaw asan

Anjaneyasana I
Utthita Parsvakonasana
Asana otwierająca biodra
Uttanasana
Paschimottanasana
Siad kompensacyjny zwany “diamentem”
Skłon w diamencie stopy złączone na klocku
Balasana – pozycja dziecka z klockiem pod czołem
Baddha Konasana
Viparita Karani z bolsterem na stopach
Savasana z bolsterem na biodrach

Sesja jogi równoważące i uspokajające umysł PITTA

SESJA jogi chłodząca i tonizująca energię słoneczną PITTA

Sesja chłodząca i tonizująca ogień Pitta cz. I
Sesja chłodząca i tonizująca ogień Pitta część II

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *