na obrazku rysunek laptopa

Gdzie mogę oglądać filmy online?

Moja recenzja Player.pl i Ipla.tv

Epidemia Covid sprzyja dłuższemu siedzeniu w domu. Godzinami pracujemy i trenujemy online. Po mieście poruszamy się, w większości, nosząc mało wygodne przyłbice i maski. Nawet jeśli pracujemy z ludźmi, musimy dostosować się do obowiązujących wymagań BHP, i nosić zabezpieczenia dróg oddechowych przesiadując z naszymi współpracownikami “niedoli”. Są, oczywiście, jednostki negujące całą logikę sytuacji, których ostentacyjne zachowanie (brak masek) bardzo nas denerwuje i wyczerpuje emocjonalnie, gdyż nadziewając się na takich osobników, kontestujących cały współczesny świat, martwimy się głównie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Nawet jeśli wychodzisz regularnie, to wracając z pracy, po żmudnych torach wędrówki przez własne miasto, masz ochotę już tylko zapadać się w fotelu z kubkiem gorącej “aromatycznie korzennej” herbaty, włączając sobie jakieś interesujące filmy. W TV jak zwykle nie pojawia się nic inspirującego, ale jest jeszcze Internet. Gdzie można obejrzeć legalne, płatne w pakiecie, albo pojedynczo, produkcje z dużego ekranu? Kina pozamykane, ale i tak nie zaryzykowałbyś dwugodzinnego siedzenia w zamkniętym pomieszczeniu z nakryciem twarzy. Trochę klaustrofobicznie, nieprawdaż? Postanowiłam “popełnić” dla Was ten artykuł, choć bez weny, ze zwykłego znudzenia sytuacja panującą w naszym kraju od marca. Piszę z punktu widzenia “przeciętnie znudzonego” rzeczywistością widza, który ma za dużo roboty online na co dzień, za mało ruchu ( tego sprzed pandemii), oraz za dużo negatywnych emocji związanych z przyszłością tego kraju, i własną.

Moja opinia o Player.pl

Platforma należy do TVN S.A. należącego do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery. Po zarejestrowaniu się na stronie, mamy dostęp do różnych ofert sklepu. Każda obejmuje możliwość oglądania wybranych filmów, seriali,programów dokumentalnych, informacji, dostępnych po opłaceniu jednego z oferowanych abonamentów. Usługi w pojedynczym pakiecie obejmują od 4 do kilkunastu kanałów (maksymalnie 45) . Oczywiście im więcej kanałów w pakiecie, tym wyższa opłata za miesiąc, lub dłuższy czas użytkowania. Obecnie na Playerze mamy dostępne promocje w okazji Black Friday, czyli 30 zł za 30 dni, oraz 1 5kanałów Canal + i HBO z najnowszymi produkcjami serialowymi, oraz filmami. Mamy tu HBO z jednoczesnym dostępem do platformy HBO.GO, pakiet Canal +, zestaw kanałów TVN – Style, HD, Turbo, 24 itp. Moc wyborów.

Jak płacimy za abonament telewizji vod online?

Tworząc konto podajesz sposób dokonywania płatności, czyli numer karty, zwykły przelew. Abonament ściągany jest automatycznie ale możesz w każdym momencie anulować subskrypcję (zasada rezygnacji w określonym czasie przed ponownym pobraniem kwoty za następny miesiąc, jest dobrze wyszczególniona w regulaminie umowy, który zawsze czytam). Generalnie, dla nieufnych, rzeczywiście nie ma żadnego ukrytego problemu z anulowaniem zapłaty. Zwykle rezygnuję z subskrypcji najpóźniej 4 dni przed jej zakończeniem. Z playera korzystam od września. Do tej pory testowałam pakiet 4 kanały HBO i Alekino, oraz Canal + – 7 kanałów. Nie wszystkie filmy wliczają się w nasz podstawowy, już opłacony abonament. Mamy tu również opcję Player + na życzenie czyli filmy, które możemy obejrzeć za dodatkową opłata wahającą się w granicach od 7 do 45 zł.

Dodatkowe opłaty za film “na życzenie” z dostępem przez 48 h.

W ramach Black Friday, oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, duże promocje za filmy na życzenie, nawet do 50 %.

Zalety Playera

  1. Klarowne zasady pobierania opłaty abonamentowej.

2. Przyzwoity koszt subskrypcji, oraz duży wybór jej ofert od 25 zł ( 4 HBO z Alekino), do 100 za 120 dni ( w tym kanały informacyjne TVN). Obecnie mają fajne promocje na Black Friday, np. 15 kanałów, all Canal +, HBO i HBO GO za 30 dni. W pakiecie wszystkie najlepsze seriale, oraz sporo pozycji kinowych.

3. Duży wybór seriali HBO. Dzięki Playerowi poznałam :”Wychowane przez wilki”, 10-cio odcinkowiec wyreżyserowany przez Ridleya Scotta, który skutecznie umilał mi ostatnie dni tranzycji z września do października. Wspomnienia z wakacji nie były już takie rzewne, a siedzenie nad pracą w domu ciut mnie dotkliwe gdy nas w aktywności ograniczają.

Seriale vod online – duży wybór

Od polskiej “BzydUli”, przez “Diagnozę”, “Chyłkę”, “Watahę”, których z resztą nie oglądam (jakoś tak wolę filmy i pojedyncze sezony seriali zagranicznych). Po najnowsze produkcje HBO, takie jak “Dzień trzeci” pierwsze 3, oraz kolejne 3 odcinki. Nie jestem wielką fanką takich “tasiemców” jak “Gra o tron” (kultowy serial “taśmociąg”, może go w końcu obejrzę;-P), ale jak już trafię na coś wciągającego (np. odpowiednia fabuła, ciekawie skonstruowane postaci, dobre efekty i scenografia, wiele wątków koegzystujących w harmonii razem), wciągam się na długie, jesienne dni.

Możliwość stworzenia listy ulubionych filmów, zapisywania ich do ponownego, albo dalszego oglądania.

Szybkość znalezienia filmu – średnia

Czasami bardzo mozolne scrollowanie tytułów od góry do dołu bardzo obciążonej strony. Tylko 6 kategorii filmowych. Czasami miałam wrażenie, że się gubię, i zanim dojadę do tytułów zaczynających się na np. na literę”T” mijają wieki. Ale jest możliwość wstukania pełnego tytułu filmu w okienko z lupką. Alfabetyczne szukanie wymarzonego “działa” jest plusem, Ipla w ogóle nie ma takiej możliwości. Tam wszystko zostało wrzucone ” na jedną kupę”, jakiejkolwiek logiki brak. Czas ładowania strony zależy również od szybkości naszego łącza internetowego w danym miejscu, o danej godzinie, i porze dnia.

Minusy platformy

Jak dla mnie, wielkiej fanki dobrego, klasycznego europejskiego kina z różnych dekad, jest tu za mało filmów różnych doskonałych twórców do wyboru, oraz tych bezpłatnych (czyli wliczonych do abonamentu miesięcznego). Nie widza kina niekonwencjonalnego, niszowego, regionalnego. Większość pozycji mnie nie interesuje, bo to czysta :komercha”. Wśród oferty zabrakło np. takich klasyków jak “Lista Schindlera” Spielberga, “Złodzieje rowerów” Vittorio De Sica, “Nóż w wodzie” czy “Prawdziwa historia” Romana Polańskiego (jest tylko “Pianista” za którego trzeba oddzielnie dopłacić), nie mówiąc już o “Ptakach”, czy ” Północ, północny zachód” Hitchcock’a . Klasyki. Potrzeba ich więcej. To wieczne wzorce naszej kultury. Z oferty HBO wybrałam jedynie 12 propozycji kinowych. Z Canal + ok 23 filmy. W każdym pakiecie dopłacałam za 3-4 filmy dodatkowo, starając się wyszukać coś wartościowego, czyli dobrego jakościowo, bez popkulturowej “rąbanki” umysłu. Mój gust jest dość specyficzny dlatego jeden pakiet mi nie wystarczy. Lubię stare kino (lata 20-30-40te), neorealizm włoski, albo filmy kina skandynawskiego np. “Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmara Bergmana. Starsze perełki klasyki kina, których nie ma na platformach VOD w takiej ilości, w jakiej bym chciała, są bolączką wymagającego widza. A właściwie kole w oczy ich brak w wystarczającej ilości i dostępności.

Wielka krecha za to, że ……

Nie można odtwarzać filmów na starszych systemach Windows, gdyż działają tylko od Windows 10 wzwyż. Nie mogę oglądać na komórce w trakcie podróży.

Moja opinia o Ipla.tv

Należy do Cyfrowego Polsatu S.A.

Ipla.tv ma również duża ofertę filmów, którą możemy zobaczyć bez logowania się na platformę. Wybrane kanały dostępne w Cyfrowym Polsacie: HBO, Canal +, BBC, National Geographic, CNN, Polsat (opcje film, sport, wszystkie), Discovery, MTV. Opcje VOD, oraz LIVE – dostęp do programów emitowanych w chwili aktualnej.

Podczas zakładania konta trzeba od razu podać numer karty. Subskrypcja jest tak samo ściągana jak na Playerze opisanym powyżej. Abonamenty widać na zdjęciu poniżej. Tutaj podoba mi się wariant z jednorazowym wykupieniem dostępu na 30 dni za 15 zł, bez ponownego ściągania z karty. Oczywiście, jeśli spodoba Wam się platforma, możecie wybrać również automatyczną miesięczną opłatę z karty. Odniosłam wrażenie, że w ofercie jest o wiele więcej filmów do wyboru. Część z nich, z dodatkową opłatą poza abonamentem, nawet tańsza o 2 zł niż w Playerze (“Pianista”, “Resistance”, “Wiwarium”). Nie ma możliwości tworzenia swojej ulubionej listy filmowej tak jak w Playerze. Klarowne zasady płatności, w tym tych dodatkowych za film z dostępem do 48 h.

Zalety

Ipla.tv posiada niższe ceny miesięcznego dostępu, oraz opłat ekstra za pojedynczy film. Oczywiście to zależy od tego, które filmy są teraz na topie mody oglądania. Ipla (używam od połowy października) oferuje również bezpłatny dostęp, bez logowania, do wybranych starych filmów, zwłaszcza polskich produkcji z lat 40-80tych. Po porównaniu z powyższym Playerem (dostęp od września), wyraźnie widzę, że interesujących filmów, o koszcie wliczonym w abonament podstawowy, jest wszędzie podobna ilość.

Możliwość oglądania na komórce oraz komputerach ze starszymi systemami Windows 7, Vista.

Podział filmów na gatunki, niektórym z nas umożliwi, szybsze i łatwiejsze odszukanie swojego celu. Aż 12 kategorii filmowych! Dwa razy więcej niż w Playerze.

Minusy

Brak możliwości stworzenia listy z zapisanymi “na później” filmami, które jest na Playerze. Dostęp do “ostatnio oglądanych. Wykupione jednorazowo filmy nie zapisują nam się na liście odtwarzanych. Na platformie TVN w ulubionych, i oglądanych, mamy wszystko, łącznie z ekstra “na życzenie”, gdy już wygaśnie do nich dostęp.

Podsumowanie

OPŁATY – niskie za abonament/ miesiąc ORAZ za pojedynczy film

PANEL – przejrzystość poruszania się w nim i odnajdywania

URZĄDZENIA MOBILNE – mogę oglądać na komórce w czasie podróży.

Kupowanie płyt DVD i Blue-ray na Allegro

To czego nie znajdę w “legalnej kulturze” w Internecie, kupuję na DVD na Allegro.

Gotowi na nową recenzję platformy vod online?

Następny pod lupę pójdzie Netflix;-DDD!!!!!!

Netflix minusy

Dlaczego bez logowania, bez rejestracji, i bez jednoczesnego podania numeru karty do ściągania comiesięcznego abonamentu, nie widzę w ogóle OFERTY FILMOWEJ?
Jest dostępna dopiero po założeniu konta z podaniem karty i pierwszą opłatą. O MaĆ!

Nie lubię kupować “kota w worku”!

Ale go dla Was szczegółowo obejrzę;-).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *