nauka medytacji

Mindfulness praktyka nieformalna – część 2

Jak nieformalna praktyka MINDFULNESS poprawia naszą codzienną jakość życia?

    Nieformalna praktyka Mindfulness to bycie “TU i TERAZ” w obecnym momencie swojego życia, bez wybiegania myślami w przyszłość oraz wracania nimi do przeszłości. Każdy z nas zauważa natłok myśli, dekoncentrujący, rozkojarzający, spowalniający bądź nienaturalnie przyśpieszający nasze działania. Frustrujący lecz uważany przez nas za normalne funkcjonowanie mózgu.
Nie do końca to prawda.
“SO HUM”- “JESTEM TU I TERAZ”. Nieważne gdzie stoję, siedzę. Czekam, działam, odpoczywam, pracuję, bawię się. Jestem “TU i TERAZ”, “SO HUM”.

Jak działa medytacja na nasz organizm?

   Spokojne zawieszenie myśli i emocji, i skupienie uwagi na tym co się dzieje teraz, bez rozpatrywania przyszłości z przeszłością, to sztuka skutecznego działania na co dzień. Sztuka medytacji w ruchu, w działaniu, zawieszenia umysłu. Nie doświadczanie natłoku myśli lecz spokojne przygadanie się teraźniejszości. Spokojny umysł redukuje wpływ stresu na cały organizm. Stanowi TARCZĘ, chroniącą nas przed pędem naszych czasów. Tarczę obniżającą kortyzol. Zachowanie spokoju umysłu, bez wracania myślami do przeszłości i przyszłości, pomaga zapanować nad stresem i ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych z nim powiązanych.
   Medytacja wraz z przeróżnymi technikami praktyki UWAŻNOŚCI zwiększają naszą wydajność, efektywność naszego umysłu podczas wykonywania każdej pracy. Pomagają jednocześnie skoncentrować się maksymalnie na danej, ważnej czynności, i rejestrować wszystko co dzieje się dookoła, bez zatracania się tylko w tej, jednej czynności. Mówiąc prościej, pozostajesz skupiony na tym co TERAZ robisz bez utraty świadomości tego, co się dookoła Ciebie dzieje.
Nasze emocje są wtedy NEUTRALNE, wyciszone, płynące obok nas bez spięć w ciele.
Umysł pracuje najbardziej efektywnie. Umiejętne praktykowanie MINDFULNESS, pomaga szybciej wchodzić w stan relaksacji, regenerować mózg i ciało.

Jak łatwo zacząć medytować codziennie?

    Czyli MINDFULNESS – nieformalna praktyka, celowe “zawieszanie umysłu”, to nic innego jak łagodna forma medytacji praktykowana w życiu codziennym, bez wygospodarowywania specjalnie dodatkowego czasu i organizowania cichej, spokojnej przestrzeni na czas medytacji. Nie siedzisz wtedy w odpowiedniej pozycji, wchodząc krok po kroku w stan nirwany. Poruszasz się za to, wykonując zwykłe obowiązki, w dowolnej przestrzeni, trwając w spokoju ducha, umysłu i ciała.
  Spróbuj zignorować myśli, zwrócić uwagę do wewnątrz i poczuć oddech, wyczulić zmysły, następnie przenieść uwagę na zewnątrz i otaczający Cię świat, cały czas pozostając świadomy swojego oddechu i ruchu ciała. Puść wolno wszystkie myśli, trwając w chwili obecnej. Bez rozpatrywania i analizowania. Daj sobie prawo do bycia OBSERWATOREM życia, trwając na chwilkę w spokoju umysłu.

NAMASTE.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *